Symantec

آنچه در این مطلب می خوانید

درباره ی سیمانتک

symantec

symantec1

 

 

شرکت سیمانتک بزرگترین شرکت تولید کننده نرم‌افزارهای امنیتی برای رایانه‌های شخصی در دنیا است. فعالیت‌های این شرکت بیشتر بر روی پروژه‌های مرتبط با هوش مصنوعی متمرکز بود. این شرکت در سال ۱۹۸۲ توسط گری هندریکس با کمک بنیاد ملی علوم آمریکا تاسیس شد. هندریکس چندین پژوهشگر در زمینه پردازش زبان‌های طبیعی از دانشگاه استنفورد استخدام کرد که در حقیقت اولین کارمندان شرکت سیمانتک بودند. در سال ۱۹۸۴ سیمانتک توسط شرکت نرم‌افزاری C&E خریداری شد که مالکان آن دنیس کولمن و گوردن ایوبنکس بودند. بعد از ادغام این دوشرکت نام سیمانتک بر روی این شرکت جدید باقی‌ماند و ایوبنکس به سمت مدیر ارشد اجرایی منصوب شد. اولین محصول شرکت یک نرم‌افزار با نام کیواندای بود که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد. این نرم‌افزار یک سامانه مدیریت پایگاه داده‌ها را بهمراه یک واژه پرداز فراهم می‌آورد.

 

محصولات نرم‌افزاری مهم سیمنتک

Backup Exec: محصولی تلفیقی است که از محیط‌های مجازی و فیزیکی حفاظت می‌کند، عملیات ریکاوری و پشتیبانی را تسهیل می‌کند و ظرفیت‌های بی‌نظیری برای ریکاوری ارایه می‌دهد. این برنامه که با تکنولوژی V-Ray سیمنتک کار می‌کند، کلیه سرور‌ها و اپلیکیشن‌های مهم مایکروسافت و VMware را احیا و تعمیر می‌کند.

Endpoint Protection: این برنامه امنیتی با لایه‌بندی کردن تکنولوژی‌هایی مثل Insight و SONAR، کاوش‌های آنتی ویروس نصب شده را به حداقل می‌رساند و در حالی که جرایم سایبری را متوقف می‌کند، عملکرد کامپیو‌تر را به حداکثر می‌رساند.

Ghost Solution Suite: این نرم افزار، راهکار مدیریت سیستم و تصویرسازی کامپیوتری ارایه می‌کند و با استفاده از قابلیت‌های تصویری وابسته به سخت افزار خود، می‌تواند نیازهای روزانه تصویرسازی و استقرار نرم‌ افزار را تسریع کند. این نرم افزار انتقال ویندوز می‌تواند کلیه سیستم‌های مشتری، از جمله ویندوز ۷ را به آخرین سیستم عامل انتقال دهد و همه این عملیات از یک میز فرمان مدیریتی واحد انجام می‌شود.

 

در مه ۱۹۹۰ سیمنتک از تصمیم خود برای ادغام با شرکت «پی‌تر نورتون کامپیوتینگ» خبر داد که تولیدکننده خدمات مختلف برای DOS بود. اقدامات برای عملی کردن این ادغام به سرعت صورت گرفت و در اوت ۱۹۹۰ خرید شرکت «نورتون» نهایی شد. برنامه‌های کمکی امروزی سیمنتک در حوزه مدیریت داده و آنتی ویروس‌ها هنوز هم تحت نام نورتون بازاریابی می‌شوند. در زمانی که این ادغام صورت می‌گرفت، سیمنتک دو محصول جدید خود را با عنوان آنتی ویروس سیمنتک برای مکینتاش (SAM) و برنامه‌های کمکی سیمنتک برای مکینتاش (SUM) معرفی کرد. این دو محصول به مهم‌ترین پیشتازان بازار کامپیوترهای مکینتاش تبدیل شدند که نشان داد ادغام با شرکت نورتون موفقیت استراتژیک بزرگی بوده است. البته تیم مدیریتی سیمنتک یک سال پیش از این ادغام تصمیم به ورود در بازار آنتی ویروس‌ها را گرفته بود، چرا که حس کرده بود بازار آنتی ویروس، مستلزم تلاش زیادی برای مقابله با ویروس‌های جدید است. در زمان ادغام نورتون و سیمنتک، درآمد نورتون حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد درآمد کلی دو شرکت بود، اما تا سال ۱۹۹۳، درآمد محصولات نورتون به تنهایی به حدود ۸۲ درصد کل درآمد سیمنتک رسید.

نرم‌افزار ضدویروس و ابزارهای مدیریت اطلاعات که توسط شرکت سایمان‌تِِک منتشر می‌شوند همچنان با نام پیتر نورتون در بازار عرضه می‌شوند.

 

نرم‌افزارهای نورتون

سازمان پاسخگویی امنیتی سیمنتک، یکی از بهترین گروه‌های تحقیقاتی امنیت کامپیوتری و آنتی ویروس است که بیش از ۴۰۰ کارمند تمام وقت در آن کار می‌کنند. برخی از محصولات آنتی ویروس سیمنتک تحت عنوان نورتون از سال ۲۰۰۹ تاکنون عبارتند از: نورتون ۳۶۰، نورتورن آنتی ویروس (برای ویندوز و مکینتاش)، امنیت اینترنتی نورتون.

norton